30 Lis 2011

Wyróżnienie dla naszych uczniów w konkursie „Kręcę filmy, a nie jointy”

W środę 30 listopada, w bydgoskim Multikinie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE odbyła się gala podsumowująca projekt „Sztuka wyboru”, której kulminacyjnym punktem było rozstrzygnięcie konkursów filmowego i graficznego „Kręcę filmy a nie jointy”.

Na uroczystość przybyli uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu projektu i po odbyciu warsztatów filmowych, o których pisaliśmy wcześniej na naszej stronie, tworzyli projekty graficzne i filmowe o tematyce antynarkotykowej.
Wśród zaproszonych gości byli Komendant Wojewódzki Policji oraz jego zastępca nadzorujący pion kryminalny, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Fundacji Tumult – organizatora festiwalu Camerimage. Przybył także światowej sławy designer – Janusz Kaniewski – juror w konkursie graficznym.

Do rywalizacji stanęło 30 filmów ze scenariuszami lekcji. Oceniane one były przez reżyserów i operatorów, profilaktyków z K-P CEN oraz przedstawicieli policji, urzędu marszałkowskiego i fundacji Tumult. Film Piotra Muzyczuka, Piotra Zajdzińskiego i Bartka Sokala pt. „Ja wybrałem życie” zdobył wyróżnienie. To olbrzymi sukces, biorąc pod uwagę, że nasi gimnazjaliści byli najmłodszymi uczestnikami konkursu.

W trakcie uroczystości mogliśmy obejrzeć zwycięskie i wyróżnione filmy oraz prace graficzne. Była także okazja do wspomnień z profesjonalnych warsztatów filmowych.

Ponieważ gala była częścią trwającego właśnie w Bydgoszczy festiwalu Camerimage, pojawili się na niej znamienici goście ze świata filmu: aktorka Magdalena Boczarska, operator Piotr Sobociński oraz australijski reżyser i operator, zdobywca Oskara za zdjęcia do filmu „Angielski pacjent” – John Seale, którzy osobiście wręczyli laureatom nagrody w kilku kategoriach.

Zgodnie z intencją twórców programu, rozstrzygnięcie konkursów nie kończy tej edycji projektu. Nagrodzone prace konkursowe (film z konspektem lekcji) będą nagrane na nośnik i przekazane do szkół jako materiał edukacyjny, zaś wyróżnione prace graficzne wydane zostaną w formie kalendarza, a zwycięski projekt wydrukowany zostanie na T-shirtach.

Gratulujemy wyróżnionym gimnazjalistom. Mamy nadzieję, że następna edycja programu będzie równie udana!

Opracowanie – Renata Kałamaja – opiekun

Brak komentarzy do “Wyróżnienie dla naszych uczniów w konkursie „Kręcę filmy, a nie jointy””

Ósme spotkanie na UTP

Ósme spotkanie na UTP odbyło się 30 listopada 2011