08 Kwi 2014

Grzegorz Biały finalistą XL Olimpiady Historycznej!

W dniach 5-7 kwietnia 2014 r. odbył się w Gdańsku finał (etap centralny) XL Olimpiady Historycznej. Wśród 100 najlepszych młodych historyków z całego kraju był też reprezentant naszego Liceum – Grzegorz Biały z klasy III B LOTS.

Dodajmy, że przygoda z tegoroczną edycją Olimpiady Historycznej rozpoczęła się w naszej szkole w październiku. Do etapu okręgowego w Toruniu awansowało 3 uczniów Collegium Salesianum, a – oprócz wspomnianego Grzegorza – byli to: Grzegorz Puciato z klasy I B oraz Mikołaj Wędzelewski z klasy III A. Jednak do ścisłego finału krajowego w Gdańsku zakwalifikował się ostatecznie tylko Grzegorz Biały (jako jeden z zaledwie 7 przedstawicieli województwa kujawsko-pomorskiego). Warto przy okazji nadmienić, że na tym etapie Olimpiady z Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym (wos) rywalizację zakończyli Mateusz Kunecki z klasy III C, których sklasyfikowano na odpowiednio XIII i XVI miejscu w województwie (do Warszawy pojechało 6 najlepszych z Kujaw i Pomorza).

W 3-dniowym finale nasz reprezentant musiał zmierzyć się z napisaniem pracy historycznej, analizą tekstu źródłowego oraz odpowiedzią ustną.

Miło nam poinformować, że Grzegorz został ostatecznie finalistą XL Olimpiady Historycznej i w nagrodę zostanie zwolniony z matury z historii. Poziom rozszerzony zostanie mu zaliczony w 100%. Dodajmy, że będzie to drugi nasz licealista z rocznika 1995 zwolniony z matury pisemnej z historii, gdyż w 2012 r. podobne osiągnięcie stało się udziałem Tomasza Leśniewskiego z klasy III C.

Dziękujemy Grzegorzowi za godne reprezentowanie Collegium Salesianum w Bydgoszczy i za zdobycie dla naszej szkoły cennych punktów do wszelkich ogólnopolskich rankingów. Wszystkim nauczycielom uczącym Grzegorza dziękuję za okazaną wyrozumiałość w trakcie przygotowań.

Wojciech Jóźwiak

Lista zakwalifikowanych na warsztaty reportażu telewizyjnego

Dużo chętnych a ilość miejsc ograniczona, więc trzeba było dokonać trudnych wyborów.