16 Lis 2012

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty skupione na promowaniu edukacji filmowej wśród młodych widzów, organizuje wiele projektów, w których mogą brać udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele.

W poprzednim roku szkolnym 2011/2012 grupa uczniów Collegium Salesianum wraz z opiekunem – nauczycielem Waldemarem Zajączkowskim brała udział w projekcie „Film na horyzoncie”.
W tym roku szkolnym uruchomiono nowy projekt – „Akademia Nowe Horyzonty”, który przeznaczony jest dla nauczycieli chcących zgłębić tajniki sztuki filmowej a następnie wykorzystywać te umiejętności w pracy w szkole z uczniami.

Aby dostać się do tego projektu, należało przygotować i szczegółowo opisać pomysł na projekt związany z tworzeniem filmów (kręceniem, przetwarzaniem materiałów audiowizualnych itp.). Projekt został wymyślony przez piszącego te słowa i przelany na papier oraz zatytułowany „Salezjańska Akademia Dydaktyczna”. Pomysł spodobał się organizatorom Akademii i wraz z szesnastoma innymi nauczycielami z całej Polski, został przyjęty do udziału w Akademii Nowe Horyzonty oraz późniejszej realizacji w naszej szkole.

Realizacja tego projektu składa się z dwóch etapów:

• pierwszy to właśnie wcześniej wspomniana akademia dla nauczycieli (rok szkolny 2012/2013);
  • drugi etap to realizacja projektu w szkole poprzez wypracowanie ciekawego połączenia filmu z programem nauczania danego przedmiotu w szkole realizującej projekt (rok szkolny 2013/2014).

Skrótowy opis projektu

Projekt edukacyjny o nazwie: Salezjańska Akademia Dydaktyczna.
Celem projektu będzie utworzenie internetowej bazy filmów dydaktycznych opartych na wybranych obszarach programu nauczania danego przedmiotu lub przedmiotów nauczania na różnych poziomach edukacji szkolnej, które są trudne do przekazania tradycyjnymi sposobami np. matematyka, zjawiska fizyczne, doświadczenia chemiczne itp.
Inspiracją są projekty edukacyjne realizowane na skalę światową, np.

Zaangażowani w projekt będą uczniowie klas licealnych biorą udział w zajęciach lekcyjnych przedmiotu Multimedia w praktyce.

Cele:

• Zapoznanie uczniów w praktyce z warsztatem tworzenia materiału filmowego a następnie jego przetwarzania
  • Kształtowanie umiejętności pracy w grupie, kształtowanie samodyscypliny, cierpliwości i wytrwałości

Założenia:

• kręcenie przez uczniów materiału filmowego kamerą cyfrową z udziałem zagazowanych nauczycieli przedmiotów ścisłych
  • wykonywanie przez uczniów obróbki materiału filmowego w pracowni multimedialnej.

Terminarz:

• nakręcenie jednego filmu dydaktycznego na 2 tygodnie roku szkolnego: 1 tydzień: sesja nagraniowa; 2 tydzień: obróbka filmu i udostępnienie na platformie internetowej.

Sposób realizacji:

• realizacja projektu na zajęciach lekcyjnych przedmiotu: Multimedia w praktyce – 2 godziny dydaktyczne tygodniowo w pracowni multimedialnej.

Sposób na włączenie szkoły do projektu:

• w projekt będą włączeni nauczyciele prowadzący dany przedmiot, z którymi będą nagrywane filmy dydaktyczne
  • Projekt będzie wdrożony i wykorzystany przez szkoły salezjańskie w Bydgoszczy

Sposób prezentacji efektów na forum szkoły:

• Zorganizowanie dla szkoły pokazu demonstracyjnego uruchamiającego Salezjańską Akademię Dydaktyczną

Przygotował
Waldemar Zajączkowski

Brak komentarzy do “Collegium Salesianum realizuje projekt edukacji filmowej „Akademia Nowe Horyzonty””

Próbne egzaminy gimnazjalne

Na dni 13, 14 i 15 listopada br. zaplanowano próbne egzaminy gimnazjalne, mające w swym założeniu diagnozowanie wiedzy i uczniów...