03 Gru 2012

„Czy akt małżeński może być święty?”

…to temat, który rozpoczął Spotkania Małżeńskie u Salezjanów, z nadzieją, że będą kontynuowane w następnych latach na początku Adwentu. A z pewnością istnieje taka potrzeba, o czym świadczy bardzo duże zainteresowanie tegoroczne.

W dniach od 1 do 3 grudnia br. gościliśmy Ojca Ksawerego Knotza, który od wielu lat zajmuje się duszpasterstwem małżeństw i jest autorem znanych publikacji na temat wspólnoty małżeńskiej. Rekolekcje zgromadziły ponad 30 par małżeńskich, wśród których byli zarówno młodzi małżonkowie jak i osoby z dużym stażem małżeńskim. Każdego dnia rekolekcji małżonkowie uczestniczyli w Eucharystii, z zainteresowaniem słuchali konferencji o. Ksawerego, prowadzili dialog małżeński na temat problemów poruszanych podczas wykładu.

Spotkania kończyły się adoracją Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem. Szczególnym przeżyciem dla wszystkich było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w czasie ostatniej Eucharystii.

Tematyka spotkań, sposób jej przedstawienia i atmosfera stworzona przez organizatorów i uczestników umożliwiły przemyślenie ważnych dla każdego małżeństwa zagadnień dotyczących seksualności, więzi, dialogu i dążenia do świętości w kontekście nauki Kościoła i doświadczeń wielu małżeństw, realizujących swoją drogę powołania.
Zawsze aktualnym i niełatwym problemem jest zagadnienie sposobu mówienia o seksualności i intymności małżeńskiej. Najczęściej tematyka ta ujmowana jest w system nakazowo – zakazowy, co wiele osób zniechęca.

O. Ksawery podkreślał, aby nie pytać jedynie o to, co wolno, a czego nie, lecz ujmować tematy dotyczące życia małżeńskiego w kontekście tego, co jest dobre, piękne, co umacnia i rozwija więź małżeńską.
Zadaniem każdego, a zwłaszcza chrześcijańskiego małżeństwa jest dorastanie, dojrzewanie, budowanie wspólnoty wyjątkowej, która opiera się na łasce sakramentalnej. Nie pomagają w tym lęki, przesadne wyrzuty sumienia, zadręczanie się czy oskarżanie. To tylko niektóre z myśli pozostawionych nam przez Rekolekcjonistę. Z nadzieją słuchaliśmy konferencji, widząc w sposobie mówienia pozytywny „znak czasu”, otwarcie na problemy małżeństw, szczerość i pokonywanie tematów „tabu”.

Serdeczne podziękowania należą się organizatorom, czyli Katarzynie i Waldemarowi Zajączkowskim oraz Dyrektorowi Collegium Salesianum ks. Henrykowi Kaszyckiemu, który umożliwił, aby nasza szkoła stała się miejscem rekolekcji dla małżonków, wśród który byli nauczyciele i rodzice naszych uczniów.

Relację przygotowała Iwona Krzeminska

2 komentarze do “„Czy akt małżeński może być święty?””

1. waldekzajaczkowski says:

Za okazaną życzliwość a także pomoc przy organizacji tych rekolekcji, pragniemy podziękować szczególnie nauczycielom, którzy uczestniczyli razem z nami: Iwonie i Markowi Krzeminskim, Arlecie i Krzysztofowi Filipek oraz Martynie Boczkowskiej i jej narzeczonemu – Michałowi. Ufamy, że także za rok będziemy mogli przygotować tego typu adwentowe rekolekcje dla małżeństw.

Pragniemy także podziękować absolwentowi Collegium Salesianum: Danielowi Chmielewskiemu i jego żonie Marcie, którzy prowadzili animację muzyczną podczas Eucharystii. Do nich także dołączyli Krystian i Justyna Gryń, którzy – zwłaszcza w poniedziałek – uświetnili animacją muzyczną Mszę Świętą. Dziękujemy!

Kasia i Waldek Zajączkowscy

2. Violetta i Sławek says:

My również pragniemy bardzo podziękować za te wyjątkowe trzy dni rozmów, modlitwy, skupienia, a także radości – szczególnie na konferencjach ojca Ksawerego :) Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, pozdrawiamy wszystkich uczestników i jeszcze raz DZIĘKUJEMY :)

Adwentowy Dzień Skupienia

1 grudnia 2012 roku był dniem skupienia pracowników szkół salezjańskich. Rekolekcje adwentowe poprowadził ks. Jarosław Pizoń,