13 Lis 2018

Dzień Niepodległości w Collegium Salesianum

9 listopada 2018 r. uczciliśmy w Collegium Salesianum 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Plan lekcji był zmieniony, a uczniowie dostojnym strojem podkreślali wyjątkowość tego dnia.
Rano w auli CS odbyła się modlitwa za ojczyznę, którą prowadzili uczniowie klasy II LOTS, bazując na słowach św. Jana Pawła II. Następnie odbył się okolicznościowy wykład prof. Sławomira Jóźwiaka z UMK Toruń pt. „Okoliczności powstania II RP” .
Kluczowym punktem dnia była uroczysta Msza św. w kościele św. Marka, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dyrektor Krzysztof Nestoruk. Po Mszy odbyła się zmiana pocztu sztandarowego oraz ślubowanie klas I LOTS.
Po Mszy udaliśmy się asyście orkiestry dętej z Koronowa na plac szkolny, gdzie dokładnie o 11:11 odśpiewaliśmy wsztystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, a także Rotę. Wreszcie cała społeczność CS zatańczyła „Poloneza dla Niepodległej”. Widok był zaiste imponujący!
Pod koniec dnia odbył się pokaz walk powstania wielkopolskiego w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. Za tę część programu odpowiadał i słowo wprowadzenia wygłosił p. Tomasz Drożyński. Wreszcie coś dla ciała! Na zaproszenie Ks. Dyrektora udaliśmy się na grochówkę wojskową, która w tej uroczystej scenerii smakowała wyjątkowo!
Szkoda, że następna taka rocznica dopiero za 100 lat!
W. Jóźwiak

Nagranie poloneza z drona

Reprezentacja szkoły na Marszu Niepodległości w Warszawie

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości reprezentacja naszej szkoły udała się do Warszawy na centralne obchody tego święta.