20 Kwi 2012

Film na hotyzoncie: warsztaty montażowe i relacja video

Gimnazjaliści już po raz trzeci brali udział w warsztatach montażowych w ramach projektu “Film na horyzoncie”.

W weekend 20-22 kwietnia 2012 w Warszawie odbyły się warsztaty montażowe, które stanowią uzupełnienie wersji rozszerzonej projektu “Film na horyzoncie” realizowanego w trybie internetowym.

W warsztatach wzięli udział uczestnicy projektu z dziesięciu ekip filmowych z całej Polski. Warsztatowiczów już po raz trzeci gościła warszawska firma EBH, która udostępniła uczniom swój sprzęt i przestrzeń. Zajęcia poprowadzili: Irena Gruca-Rozbicka, redaktor magazynu branży audiowizualnej “Film PRO” oraz Filip Kovcin i Maria Smereczyńska.

Na zajęciach zostały omówione podstawowe zagadnienia z dziedziny montażu (montaż równoległy, montaż retrospektywny, montaż skojarzeniowy, montaż wewnątrzkadrowy, następstwo planów, rytm montażowy – długości ujęcia, jump cuts, błędy montażowe). Uczniowie montowali też materiał przygotowany przez nich podczas etapu operatorskiego i wspólnie omawiali koncepcje oraz efekty swojej pracy.

Relacja uczestników

Poznaliśmy rodzaje montażów opartych na przykładach z filmów. Trwało to bardzo długo, więc byliśmy zmęczeni. Mimo to dostaliśmy jeszcze zadanie na wieczór. Podzieliliśmy się na pięcioosobowe grupy, w których pisaliśmy scenariusz z uwzględnieniem nabytej wiedzy. Wieczorem wyszliśmy na miasto. Spacer po warszawskiej Pradze i wizyta w okolicznych klubach dopełniły pierwszy dzień. Po powrocie do hostelu dopracowaliśmy nasze scenariusze.

Drugiego dnia rano przyszedł po nas pan Karol i zabrał nas do profesjonalnego studia montażowego. Dalej pracowaliśmy w tych samych grupach pisząc storyboard do scenariusza innej grupy. Kiedy skończyliśmy znów nastąpiła zamiana. Tym razem kręciliśmy materiał z jeszcze innego scenariusza. Na koniec każda grupa dostała swoje studio montażowe, w którym montowaliśmy materiały z kolejnego scenariusza. Po przerwie oglądaliśmy powstałe filmiki. Wszystkie nam się podobały, a najlepsze jest to, że w każdym mieliśmy swój udział. Zajęło to nam cały dzień, więc dopiero wieczorem mogliśmy wyjść na spacer. Tym razem zwiedziliśmy centrum oraz okolice Stadionu Narodowego.

Niedziela była dniem pracy nad materiałami do naszych filmów. Najpierw omawialiśmy nasze scenariusze oraz opowiadaliśmy o etapie przygotowań. Później na profesjonalnych programach montażowych próbowaliśmy stworzyć coś z luźnych ujęć. Wyszło to bardzo dobrze mimo małej liczby gotowych materiałów. Wszyscy oglądali stworzone sceny i razem omawialiśmy je, dawaliśmy wskazówki i porównywaliśmy z naszymi. Koło godziny 15 skończyliśmy zajęcia i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Był to bardzo miło spędzony weekend. Wiele się nauczyliśmy i na pewno wykorzystamy to w naszych filmach. Mimo zmęczenia i przeładowania nowymi wiadomościami optymistycznie patrzymy na dalsze prace przy naszym filmie.

Bartłomiej Nowak i Paweł Osial

link do galerii zdjęć przygotowanych przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Brak komentarzy do “Film na hotyzoncie: warsztaty montażowe i relacja video”

Gala Laureatów 2012