02 Paź 2011

Filmowe warsztaty w ramach projektu „Sztuka Wyboru”

Weekend od 30 września do 2 października był bardzo pracowity dla uczniów klasy 2 delta: Piotra Muzyczuka, Piotra Zajdzińskiego i Bartka Sokala oraz ich opiekuna Renaty Kałamai. Uczestniczyliśmy bowiem w warsztatach filmowych w ramach projektu „Sztuka Wyboru”. Był to bonus za zakwalifikowanie się do II etapu konkursu „Kręcę filmy, a nie jointy”.

DSC_1746.jpg Warsztaty rozpoczęły się w Toruniu w piątek o godz. 14:00. Uczestniczyło w nich 15 zespołów (z 30 zakwalifikowanych) ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego województwa. Na początek w sali kinowej Tumult obejrzeliśmy projekcję przejmującego filmu „Sala samobójców”. Po projekcji był czas na refleksję i wspólne dyskusje uczniów, nauczycieli, policjantów oraz twórców filmu, które stanowiły wstęp do profilaktyki uzależnień.
Gościem wieczoru był p. Adam Torczyński – reżyser animacji „Sali samobójców”, który pokazywał od podszewki pracę nad animacjami w filmie i w interesujący sposób opowiadał, jak tego typu filmy powstają.

DSC_1740.jpg Wieczór przeznaczony był na integrację. W sobotę od samego rana rozpoczęliśmy warsztaty. Odbywały się one w salach Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, w kilkunastoosobowych grupach. Tematykę działań profilaktycznych wśród młodzieży podjęła p. Elżbieta Brzozowska z Centrum Edukacji Nauczycieli, a p. Iwona Rostankowska, przygotowała prezentację z zakresu metodyki i dydaktyki pt. „Zastosowanie filmu o tematyce profilaktycznej podczas lekcji”. Najciekawsze były jednak kolejne warsztaty. Pierwszy z operatorem filmowym p. Pawłem Dyllusem, który wprowadził nas w podstawy realizacji obrazu filmowego.

DSC_1797.jpg Rodzaje planów, osie planu, styl opowiadania, perspektywa kamery, ruch kamery, obiektywy – to tylko niektóre elementy, o których mówiliśmy, a później analizowaliśmy na konkretnych fragmentach filmów. Drugi to spotkanie ze scenarzystą i reżyserem p. Michałem Dudziewiczem, który zapoznał nas z zasadami tworzenia scenariusza filmowego. Mieliśmy również okazję obejrzeć film o historii filmu.
Mimo pracowitego dnia, z chęcią udaliśmy się na wieczorne zwiedzanie Torunia z przewodnikiem.

DSC_1779.jpg Niedzielne przedpołudnie spędziliśmy na warsztatach plenerowych, gdzie pod okiem znanego operatora p. Marcina Sautera filmowaliśmy zaimprowizowane scenki. Sprzyjała temu pogoda i atmosfera Torunia.
Warsztaty miały nas przygotować do nakręcenia materiału filmowego o charakterze prewencyjnym oraz opracowania konspektu lekcji. Teraz czeka nas wiele pracy. Uczestnikom konkursu życzę wytrwałości i wielu ciekawych pomysłów.

Opracowanie: Renata Kałamaja

Brak komentarzy do “Filmowe warsztaty w ramach projektu „Sztuka Wyboru””

Zapraszamy na Szkolne Prawybory Parlamentarne

Uwaga uczniowie Collegium Salesianum! We wtorek, 4 października, odbędą się w naszej szkole prawybory parlamentarne.