Zorganizowany wypoczynek dla młodzieży
28 Lut 2014

IV Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Collegium Salesianum

W 2010 r. dzięki staraniom wielu środowisk patriotycznych Prezydent RP Lech Kaczyński ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Wyklęci” lub inaczej „Niezłomni” byli to żołnierze konspiracyjnego podziemia (AK, NSZ, WiN), którzy w 1945 r. nie złożyli broni i walczyli dalej z nowym sowieckim okupantem i kolaborantami komunistycznego ustroju. Przez szeregi, tego ostatniego w naszej historii, powstania niepodległościowego przewinęło się około 300 000 bojowników, z których wielu zapłaciło za przywiązanie do hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” najwyższą cenę. Ostatni żołnierz „Wyklęty” poległ w 1963 r., a pamięć o ich dokonaniach miała w PRL-u zginąć na zawsze.

Na szczęście niemal na naszych oczach odbywa się spontaniczna rehabilitacja „Wyklętych”, zwłaszcza w środowisku ludzi młodych. Odbywają się marsze pamięci, rajdy rowerowe, powstają publikacje, wystawy okolicznościowe, pomniki, tablice pamięci, etc. Trwają ekshumacje bohaterów, a ich doczesne szczątki przenosi się w reprezentacyjne miejsca, np. w Bydgoszczy na cmentarz przy ul. Kcyńskiej.

W Collegium Salesianum również nie mogło zabraknąć wspomnienia Bohaterów. Prowadzący poranną piątkową modlitwę Ksiądz Dyrektor Henryk Kaszycki wspomniał w „słówku” ofiarę Żołnierzy Niezłomnych. Tło historyczne uroczystości naświetlili Mateusz Kunecki i Tomasz Leśniewski z klasy III C LOTS. Potem nasza szkolna wspólnota przeszła do sali 115, gdzie wspólnie oglądaliśmy ostatnie 10 minut spektaklu Wojciecha Tomczyka „Inka 1946”, przedstawiającą wierną rekonstrukcję (na podstawie wspomnień naocznego przymusowego świadka ks. Mariana Prusaka) egzekucji 17-letniej sanitariuszki Danuty Siedzikówny. Nadmienić należy, że nasza młodzież była poruszona tym spektaklem.

Nadal można zapoznać się z okoliczną wystawą naprzeciwko pokoju nauczycielskiego.

Wojciech Jóźwiak

Galeria zdjęć

 
Skomentuj

  • RSS
  • Facebook
  • Picasa
  • YouTube
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gimnazjaliści ukończyli kurs edukacji filmowej w ramach projektu „Filmoteka Szkolna.Akcja!”

Wynikiem pracy całego zespołu uczniów, było nakręcenie krótkiej etiudy filmowej pt. „Odrzutek“

Zamknij