25 Kwi 2016

Jubileusz partnerskiej szkoły w Aiterhofen

O godzinie 6.00 dnia 18 kwietnia trzyosobowa delegacja uczniowska wraz z p. Grażyną Bogacz i ks. Wojciechem Mielewczykiem wyruszyła w drogę do Aiterhofen na uroczystość 70-lecia tamtejszej szkoły i projektu “The River Danube: a gift of the past, a treasure for the future”.
Wieczorem zostaliśmy miłe powitani przez siostry Franciszkanki w klasztorze i przydzieleni do pokoi.

Następnego dnia udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie zostali przedstawieni wszyscy goście m.in. delegacje z Japonii, Węgier i Rumunii. Później wszystkie grupy uczestniczyły w rożnego rodzaju warsztatach takich jak nauka pisma japońskiego, gotowanie, zajęcia muzyczne czy teatralne. Nasza polska grupa uczestniczyła w teatralnych, na których przygotowaliśmy przedstawienie. Wieczorem wybraliśmy się na wycieczkę do Regensburga.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Straubingu, aby zwiedzić miasto. Później odbyły się również warsztaty teatralne. Wieczorem zorganizowany został wieczorek bawarski, w którym również braliśmy udział. Poznaliśmy bawarskie specjały kulinarne i wspólnie tańczyliśmy.

Następnego dnia udaliśmy się na wykład na temat znaczenia rzeki Dunaj w gospodarce Niemiec. Później zwiedziliśmy rezerwat przyrody i udaliśmy się na spacer nad brzegiem Dunaju. Następnie pojechaliśmy do Passau, gdzie udaliśmy się na rejs statkiem. Po całym dniu pełnym wrażeń udaliśmy się z powrotem do klasztoru.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy od wspólnego nabożeństwa w kościele. Potem udaliśmy się na salę gimnastyczną, na pożegnanie wszystkich gości. Ze smutkiem opuściliśmy Aiterhofen. W drodze powrotnej pojechaliśmy do Wurzburga do polskiej misji prowadzonej przez ks. Jerzego Sobotę – brata p. Grażyny Bogacz. Zwiedziliśmy miasto i poszliśmy na zakupy. Ku miłemu zaskoczeni zostaliśmy zaproszeni na imieninową pizzę przez ks. Jerzego.

Kolejnego dnia o godz. 6 rano uczestniczyliśmy we wspólnej mszy św., zaś o godz. 9 rano wyruszyliśmy w drogę do Bydgoszczy.
Wszyscy uczestnicy do teraz świetnie wspominają ten wyjazd.

Dziękujemy naszym Organizatorom i Opiekunom.

Przygotowała Aleksandra Joachimiak

Finał XLII Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej w Chorzowie

W dniach 22-24.04.2016 odbył się finał XLII Olimpiady Geograficznej w Chorzowie.