Zorganizowany wypoczynek dla młodzieży
25 Kwi 2018

Lekcja geografii w kopalni soli Kłodawa

W kwietniu (10.04.2018) uczniowie naszego liceum wyruszyli w niezapomnianą wyprawę. Jednakże nie była to zwyczajna i rutynowa podróż, ponieważ celem naszej autokarowej wędrówki była podziemna kopalnia soli w Kłodawie (najgłębsza kopalnia udostępniona dla turystów, gdzie nadal trwają prace górnicze). Tematem tego pobytu nie mogło być nic innego jak:
„Przyjedź, wykorzystaj w pełni, nie zapomnij !”
Z takim zadaniem jak i przygodą zmierzyli się uczniowie realizujący program rozszerzony z geografii. Na czele tej elity stał nikt inny jak wspaniałomyślna, rezolutna i promieniująca Pani Katarzyna Wędzelewska.
Po ponad 2 godzinach jazdy z Bydgoszczy nadszedł czas na zjazd windą 600 metrów w głąb naszego globu z prędkością 6m/s. Oczywiście nie należy zapuszczać się w takie wyprawy bez wcześniejszego przygotowania. Więc ta odważna i chętna wielkich doznań garstka uczestników została zaopatrzona w specjalistyczny sprzęt, która zaoferowała grupa przewodników pracujących w kopalni (kaski i latarkę). Śmiałkowie, którzy zwiedzali wyrobiska soli na ojczystej ziemi odwiedzili tunele pokryte sentymentalną historią (legendy, podania…), poznali metody i sprzęt górniczy wykorzystywany na przestrzeni lat. Nasi przewodnicy zaprowadzili nas do kapliczki św. Kingi, patronki górników solnych oraz wielkiej sali (pozostałość po eksploatacji soli), w której odbywają się konferencje i koncerty. Tutaj poznaliśmy historię powstania soli i mogliśmy podziwiać piękny diapir solny mieniący się różnymi kolorami. Niestety to był już ostatni punkt programu i nadszedł czas opuścić miejsce pełne historii i fascynacji wielu fanatyków geograficznych. Po drodze do Bydgoszczy salezjańska ekspedycja odwiedziła ważny punkt każdej wyprawy, czyli słynną restaurację Mc Donald`s. Najedzeni i przepełnieni wrażeniami wróciliśmy do domu, przywożąc z kopalni piękne okazy soli kłodawskiej (można podziwiać w sali geograficznej).
Należy skierować wielkie podziękowania dla pani profesor K. Wędzelewskiej za zorganizowanie zajęć terenowych podczas, których „karmiła” nas swoją wiedzą geograficzną. Jej serce przepełnione miłością do geografii oraz swoich uczniów jest nieograniczone.
Dziękujemy
Adam Chisiński

Galeria zdjęć

Skomentuj

  • RSS
  • Facebook
  • Picasa
  • YouTube
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne

Uczniom klas trzecich życzymy POWODZENIA!

Zamknij