21 Cze 2015

Nawiązanie współpracy z hiszpańskimi szkołami

W dniach 17-21 czerwca br. odbyliśmy wraz z Księdzem Dyrektorem Henrykiem Kaszyckim rozpoznawczą podróż do Hiszpanii w celu nawiązania współpracy w ramach wymiany językowej między młodzieżą CS a młodzieżą hiszpańską.

Szkoły, które nas zaprosiły położone są w największej wspólnocie autonomicznej Hiszpanii, Kastylii i Leon, na obszarze której znajduje się ponad połowa dziedzictwa kulturowego tego kraju.

Odwiedziliśmy dwa miasta: Madryt i Valladolid. W Madrycie przyjęto nas w siedzibie Fundacji Uniwersytetu św. Pawła (CEU), największego uniwersytetu prywatnego w Hiszpanii, któremu podlegają szkoły podstawowe, średnie i wyższe. Podczas spotkania wymieniliśmy informacje na temat różnic systemu nauczania w Polsce i Hiszpanii, a także przedstawiliśmy cele i oczekiwania dotyczące istoty wymiany językowej. Mieliśmy też okazję odwiedzić imponujący kompleks szkół podlegający uniwersytetowi CEU położony pod Madrytem.
Druga część naszej wizyty przebiegała w Valladolid, stolicy regionu Kastylia i Leon, miasta uważanego za kolebkę kultury kastylijskiej.

W Valladolid odbyliśmy dwa spotkania w szkołach katolickich cieszących się dużym prestiżem wśród lokalnej społeczności. Ku naszej satysfakcji, dyrektorzy obu tych szkół wykazali duże zainteresowanie Collegium Salesianum w Bydgoszczy oraz wyrazili wolę wymiany z naszymi szkołami.

Jednym z punktów naszej wizyty było także spotkanie z autorami ciekawego projektu językowo-kulturowego pt. „Casa Korczak”. Pod tą intrygującą nazwą kryje się miesięczny kurs letni przeznaczony dla uczniów szkół średnich chcących nie tylko pogłębić znajomość języka, ale też poznać bogactwo kultury
hiszpańskiego obszaru kulturowego.

Zarówno miejsce pobytu uczniów (miasto Valladolid), jak i atrakcyjny wachlarz zajęć dydaktyczno-kulturowych przygotowanych i realizowanych przez wykładowców uniwersytetu CEU, czynią tę ofertę wyjątkową i z pewnością są godne uwagi zarówno uczniów szkół salezjańskich jak i ich Rodziców.

Opracowała: Lucyna Bełza-Gałązka

V Gala Laureatów

17 czerwca 2015 r. odbyła się w Pile V Gala Laureatów. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa tegorocznych laureatów konkursów przedmiotowych...