20 Paź 2017

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

Wymiana młodzieży między Angela-Fraundorfer-Realschule (Aiterhofen) a Collegium Salesianum (Bydgoszcz) w dniach 9.-13.10.2017

Dzień pierwszy
Około godziny 12 polska grupa uczniów naszej szkoły, biorąca udział w wymianie, wyruszyła autokarem do Gdańska, aby odebrać niemiecką młodzież z lotniska. Następnie po przywitaniu się z zagraniczną grupą wspólnie zwiedzali starówkę i najpiękniejsze zabytki nadmorskiego miasta. Podczas jazdy kołem widokowym mieli oni okazje podziwiać panoramę Gdańska z lotu ptaka. Po powrocie do Bydgoszczy każdy spędził wieczór ze swoim gościem z Niemiec.

Dzień drugi
O godzinie 8:30 uczniowie spotkali się w szkole na modlitwie porannej, na której Ksiądz Dyrektor uroczyście powitał młodzież z Niemiec. Następnie brali oni udział w grach integracyjnych, aby się lepiej poznać. Następnie goście z Niemiec zwiedzili naszą szkołę, a w tym czasie polscy uczniowie przygotowywali informacje na temat najciekawszych miejsc w Bydgoszczy. Później odbyła się lekcja plastyki, na której młodzież ozdabiała koszulki wzorami dla naszego regionu. Po zjedzeniu obiadu w szkolnej stołówce grupa pojechała do centrum miasta, aby zobaczyć najciekawsze zabytki. W trakcie spaceru zobaczyli oni między Muzeum Mydła i wzięli udział w warsztatach, podczas których każdy robił własne mydło.

Dzień trzeci
Po modlitwie porannej o godzinie 8:30 odbyła się lekcja angielskiego, podczas której uczniowie brali udział w rozmaitych konkursach o rozwiązywali quizy. Następna była lekcja polskiego, na której goście z Niemiec poznawali podstawowe słowa w języku polskim. Około godziny 12: młodzież wraz z opiekunami pojechała na dworzec skąd pociągiem udali się do Torunia. W owym mieście uczniowie zapoznali się z sylwetką znanego astronoma Mikołaja Kopernika, jak również poszukiwali śladów polsko-niemieckiej historii. Każdy mógł również stanąć pod krzywą Wieżą. Następnie wszyscy udali się do domu Kopernika, gdzie każdy poznał sposoby wyrobu pierników i samemu zrobić własnego. Po skończonym zwiedzaniu grupa udała się na toruński dworzec skąd pojechała do Bydgoszczy.

Dzień czwarty
O godzinie 10:00 młodzież spotkała się w ZOO w Myślęcinku gdzie wspólnie oglądali wiele ciekawych gatunków zwierząt. Po skończonym zwiedzaniu uczniowie mieli czas wolny, w trakcie którego udali się razem na kręgle. Po wspólnej zabawie pojechali do domów, aby przygotować potrawy na wieczór podsumowujący wymianę. O godzinie 18:00 uczniowie spotkali się razem w szkole. Wieczór pożegnalny rozpoczęto odtańczeniem poloneza przez uczestników wymiany. Następnie wspólnie spożywali przygotowane uprzednio ciasta, sałatki i inne przekąski, a w międzyczasie odbył się konkurs. Później obejrzano zdjęcia zrobione podczas wymiany i każdy miał okazję napisać, co mu się najbardziej podobało. Około godziny 20:00 spotkanie się zakończyło i młodzież udała się do domów.

Dzień piąty
O godzinie 7:15 odbyła się Msza Święta, w której brali udział wszyscy uczestnicy wymiany. Następnie nadszedł smutny czas pożegnania najpierw przez Księdza Dyrektora, później przez polską młodzież. Około godziny 8:00 niemieccy uczniowie wyjechali w drogę powrotna do Gdańska.

Klasy 1A i 1B LOTS w Muzeum Wojsk Lądowych

Dnia 6 października 2017 r. klasy I A i I B LOTS pod opieką swoich wychowawców udały się na lekcję...