Zorganizowany wypoczynek dla młodzieży
04 Lis 2014

Ruszyła Odyseja Umysłu!

W ostatnich dniach w naszej szkole odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia w ramach projektu edukacyjnego Odyseja Umysłu.

Wzięło w nich udział siedmioro odważnych, lubiących oryginalne wyzwania uczniów z klasy IA: Dominika, Inka, Kornelia, Jakub K., Jakub Ś., Oskar i Sławek. W czasie zajęć Odyseusze zostali zapoznani z ideą projektu, a przede wszystkim mieli możliwość spróbować swoich sił biorąc udział w przykładowych zadaniach jakie są realizowane przez uczestników Odysei na całym świecie. Niedługo przystąpią do wyboru problemu długoterminowego, który będą przygotowywać przez następne kilka miesięcy.

Do wyboru maja 5 tematów:

  1. Pociąg do wyzwań – problem, w którym buduje się pojazd
  2. Przejściowe trudności techniczne – problem, w którym buduje się urządzenie
  3. Gra z Puszką Pandory – problem, w którym przedstawia się adaptację mitu o puszce Pandory
  4. Odlećcie w kulki – problem, w którym buduje się konstrukcję z drewna balsa
  5. Jak w starym kinie – problem, w którym przygotowuje się dowcipne przedstawienie

Czym jest opisywana Odyseja Umysłu?
Jest to ogólnoświatowy projekt edukacyjny, który przybył do Polski ze Stanów Zjednoczonych 20 lat temu. Co roku bierze w nim udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Celem programu jest nauka kreatywnego i krytycznego myślenia oraz rozwijanie twórczych zdolności. Uczniowie rozwijają wiele kluczowych kompetencji intelektualnych i społecznych. Zdobywają umiejętności aktywnego uczenia się, efektywnego komunikowania oraz autoprezentacji. W trakcie spotkań drużyna Odysei rozwiązuje zadania spontaniczne oraz przygotowuje rozwiązanie tzw. problemu długoterminowego, z którym może pojechać na konkurs. Zwycięzcy finałów ogólnopolskich mają szansę na wyjazd na konkurs ogólnoświatowy do USA lub na Eurofestiwal do wybranego przez Odyseję miasta w Europie.

W Bydgoszczy obecnie jest bardzo niewiele szkół, które mogą przystąpić do projektu, gdyż jedynym, ale niezbędnym warunkiem jest obecność w szkole trenera z oficjalnym certyfikatem Odysei Umysłu, który będzie prowadził drużynę.

Poniżej linki do przydatnych stron:
http://odyseja.org/
https://www.facebook.com/Odyseja.Umyslu.w.Polsce

Agnieszka Sobieraj
trener Odysei Umysłu i nauczyciel języka angielskiego

Galeria zdjęć

Skomentuj

  • RSS
  • Facebook
  • Picasa
  • YouTube
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przesłanie Przełożonego Generalnego

Poniżej prezentujemy do zapoznania się przesłanie Przełożonego Generalnego do rodziny salezjańskiej w Polsce. Umieszczamy także kolejny list z życia SSW...

Zamknij