Zorganizowany wypoczynek dla młodzieży
17 Sty 2012

Trening kreatywnego myślenia

Przez ostatnich kilkanaście tygodni wiele się w naszej grupie działo. W ramach treningu kreatywnego myślenia przeszliśmy już wiele zadań spontanicznych.
Należą do nich tzw. spontany manualne takie jak np. budowanie łańcuchów czy tworzenie budowli nad przeszkodą, a wszystko to tylko z wyznaczonych przez zadanie materiałów. Spontany słowno-manualne to z kolei zadania, które rozwijają dwie sprawności, np. poprzez stworzenie jakiegoś przedmiotu i nadanie mu znaczenia lub poprzez stworzenie systemu znaków służących do komunikacji bez słów. Wreszcie spontany słowne, w których możemy popisać się swoją erudycją, nietypowymi skojarzeniami i umiejętnością abstrakcyjnego myślenia.
Wszystkie zadania są ograniczone w czasie, zazwyczaj do kilku minut, i nie są znane drużynie wcześniej. Oceniana jest nie tylko pomysłowość i oryginalność rozwiązań, ale także współpraca w grupie.

Ale Odyseja to nie tylko zadania, ale przede wszystkim integracja, nauka współpracy i dobra zabawa. Na spotkaniach drużyny rozwijaliśmy więc również swoje kompetencje społeczne dzięki różnym zadaniom integracyjnym.
Mogliśmy pogłębiać nasze umiejętności pracy w grupie, zwiększać świadomość różnic pomiędzy poszczególnymi członkami drużyny, poznawać różnorodne style pracy w grupie, a także poznawać mechanizmy, które tworzą się w czasie pracy w zamkniętym zespole takim jak nasz, np. mechanizm nadawania etykietek.

Jednym z ważniejszych momentów naszych spotkań była praca nad przykładowym problemem długoterminowym. Treningowy „Ziomek prosto z dżungli” przybliżył nam na czym będzie polegało przygotowanie naszego rozwiązania konkursowego, a będzie to przygotowanie przedstawienia na jeden z przygotowanych przez Odyseję tematów. Na całym świecie drużyny biorące udział w projekcie mają taka samą listę.
Po kilku spotkaniach byliśmy już gotowi na wybór. Poniżej znajdziecie streszczenie naszego tematu z oficjalnej strony Odysei Umysłu.

Problem 3: Temat-dylemat

Zespół stworzy i zaprezentuje humorystyczne przedstawienie inspirowane słynnym pytaniem: „Być albo nie być?”. W znanym dramacie pióra Williama Szekspira książę Hamlet, rozważając różne możliwości, zrozumiał, że wyjście z pozoru łatwe to nie zawsze wybór właściwy. W spektaklu przygotowanym przez drużynę, wymyślony przez nią Hamletyzujący Bohater stanie przed pewnym oryginalnym dylematem i wybierze wyjście pozornie prostsze tylko po to, by odkryć, że wcale ono proste nie było. W prezentacji pojawi się też postać wyobrażająca sumienie Hamletyzującego Bohatera, pomysłowa zmiana scenerii, pomysłowa zmiana kostiumu i użycie „zapadni”. W przedstawienie wpleciona zostanie ponadto wybrana konwencja komediowa oraz elementy musicalu.

Zaczęliśmy już pracę nad naszym rozwiązaniem. W jeden z ostatnich weekendów spędziliśmy popołudnie i noc w świetlicy, aby przyspieszyć jego ukończenie. Mamy już scenariusz, czeka nas jeszcze przygotowanie dialogów, elementów musicalu, kostiumów i scenografii. Eliminacje w Poznaniu już 4 marca.
Jeśli nam się uda to potem finały ogólnopolskie w Gdańsku, a potem już tylko USA lub St. Petersburg. Czeka nas kilka podróży i w związku z tym poszukujemy osób i instytucji, które zechciałyby nas wspomóc w poniesieniu kosztów. Trzymajcie za nas kciuki.

Trener projektu: Agnieszka Sobieraj

Galeria zdjęć

Skomentuj

Brak komentarzy do “Trening kreatywnego myślenia”

Pozostaw komentarz

  • RSS
  • Facebook
  • Picasa
  • YouTube
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspomnienia z Lądu…

Na naszym szkolnym korytarzu pojawiły się sztalugi, a na nich pięknie oprawione prace.

Zamknij