23 Cze 2014

Wyjazd zapoznawczy nowej wymiany międzynarodowej!

19 czerwca 2014 r. złożyliśmy z ks. Dyrektorem Henrykiem Kaszyckim wizytę zapoznawczą w Šaštín – Stráže w zachodniej Słowacji, gdzie mieści się Gymnázium Jána Bosca.

Pojechaliśmy tam na zaproszenie dyrektora szkoły, pana Marka Nadasky’ego, który wyraził chęć nawiązania kontaktu z naszą placówką. Wymiana uczniów miałaby odbywać się w języku niemieckim. Spotkaliśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem, zarówno ze strony dyrektora szkoły, jak i kustosza sanktuarium, salezjanina ks. Marka Michalenko. Ksiądz Marek i pan Nadasky oprowadzili nas po szkole, która położona jest w jednym kompleksie z bazyliką, internatem i domem zakonnym. Gimnazjum (Liceum) liczy ponad 90 uczniów. W czasie naszej wizyty nie mieliśmy okazji ich poznać, ponieważ wszystkie klasy i ich nauczyciele wyjechali na wycieczki.

Bazylika pod wezwaniem Matki Bożej Siedmiu Boleści, nazywana jest „Słowacką Jasną Górą”. Jest to narodowe sanktuarium, nazwane przez papieża Pawła VI „sercem Słowacji”.

Każdego roku 15 września przybywają tam rzesze pielgrzymów z całej Słowacji.

Dnia 1 lipca 1995 r. sanktuarium nawiedził św. Jan Paweł II, po raz trzeci koronując cudowną Pietę. Rok 2014 został w Słowacji ogłoszony rokiem Matki Bożej Siedmiu Boleści.

Podczas spotkania omówiliśmy z dyrektorem szkoły szczegóły wymiany.

Wszystkich zainteresowanych uczniów zachęcam do wzięcia udziału w projekcie, w razie pytań proszę o kontakt osobisty bądź mailowy.

Arleta Filipek

Wycieczka klasy pierwszych gimnazjum do Trójmiasta

W dniach 28-30 maja byliśmy na trzydniowej wycieczce w Trójmieście. Mimo że były to tylko trzy dni, udało nam się...