08 Maj 2015

Wymiana pomiędzy uczniami z Aiterhofen a uczniami z Collegium Salesianum

W niedzielę 3.05 rozpoczęła się wymiana pomiędzy uczniami z Aiterhofen a uczniami z Collegium Salesianum. Tego samego dnia razem z panią Grażyną Bogacz odebraliśmy grupę młodzieży z lotniska w Gdańsku i powróciliśmy z nimi na teren szkoły. Młodzież salezjańska czekała na nas trzymając w rękach kartki z napisem „Herzlich willkommen”. Następnie po omówieniu ważnych kwestii, rodziny z osobami z wymiany udały się do domów.

Drugiego dnia wymiany wspólnie zebraliśmy się na porannej modlitwie. Po przedstawieniu młodzieży z Niemiec, udaliśmy się na zajęcia integracyjne, lekcję muzyki i języka angielskiego. Następnie pojechaliśmy do centrum miasta. Przeszliśmy się po Wyspie Młyńskiej oraz weszliśmy do katedry. Mieliśmy także zajęcia w Muzeum Mydła. Każdy miał okazję zrobić swoje własne mydełko i zabrać je do domu. Dzień ten minął bardzo szybko i był to czas mile spędzony.

Kolejny dzień naszej wymiany rozpoczęliśmy poranną modlitwą. Jedną z atrakcji była gra terenowa, w czasie której uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Młodzież musiała wykonać kilka zadań, m.in. kupić ulubiony owoc swojego wychowawcy lub sprawdzić imię i nazwisko księdza proboszcza parafii św. Marka. Kilka godzin spędziliśmy w towarzystwie naszego księdza dyrektora, ks. Henryka Kaszyckiego. Zaprosił nas do swojej pracowni, gdzie mieliśmy okazję wykonać własne mini mozaiki. Następnie rodziny mogły wspólnie spędzić czas wolny. Niektórzy pojechali do Biskupina a inni udali się na spacery po okolicach miasta.

Całą środę, czyli czwarty dzień wymiany, spędziliśmy w Toruniu. O godzinie 9:00 wyruszyliśmy w drogę spod szkoły. Zwiedziliśmy i zobaczyliśmy wiele miejsc, np. pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz i Krzywą Wieżę. Następnie udaliśmy się do „Muzeum Piernika”. Każdy z nas zrobił własnego piernika, który będzie pamiątką z tego miasta. Po krótkim spacerze powróciliśmy do szkoły, gdzie rodzice mogli odebrać swoje dzieci.

Czwartek rozpoczęliśmy wspólnie o godzinie 10:30 w Myślęcinku. Najpierw zwiedziliśmy „Park Dinozaurów”, a następnie kilka godzin spędziliśmy w „Parku Rozrywki”. Naszą ulubioną atrakcją okazał się być rollercoaster i samochodziki. Po tym rodziny miały czas, by spędzić ostatnie chwile razem.
Po południu, śpiewaliśmy wspólnie polskie piosenki. Zagraliśmy także w kilka gier integracyjnych, np. Obstsalat.

W piątek już ostatni dzień naszej wymiany. Ciężko będzie nam się rozstać. Mimo tak krótkiego czasu, zdążyliśmy się do siebie bardzo przywiązać.
Natalia Nitecka

Julia Musiał laureatką konkursu z j. niemieckiego „Młodzi XXI wieku” na temat potęgi słowa

W kwietniu 2015 r. odbył się finał XIII edycji konkursu dla uczniów szkół licealnych w Bydgoszczy na tekst pisany w...