24 Wrz 2013

XIII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich w Częstochowie

18 września odbyło się XIII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich. W Częstochowie naszą szkołę reprezentowali Urszula Żurańska, Aleksandra Dybowska oraz Jan Kulka, pod opieką ks. Wojciecha Mielewczyka.

Myślą przewodnią tegorocznego forum była sentencja „Wiara jest światłem na mojej drodze”.

Forum rozpoczęło się wspólną modlitwą i śpiewem. Po zawiązaniu wspólnoty nadszedł czas na właściwą część spotkania – czas świadectw. Uczniowie wysłuchali trzech różnych świadectw. Ksiądz Biskup Marek Solarczyk opowiadał o pracy z młodzieżą, o jej problemach życiowych i religijnych. Następnie Monika Rybczyńska opowiedziała o swojej pracy wolontariusza podczas Światowych Dni Młodzieży Rio 2013. Zaprezentowała zebranym film pokazujący ŚDM od kulis i serdecznie zachęcała do udziału w tym spotkaniu w 2016 roku w Krakowie. Świadectwo o swoim życiu wygłosił również Dawid Szydło, absolwent szkoły salezjańskiej w Oświęcimiu.

Po przerwie młodzież spotkała się z gościem specjalnym – w tym roku był nim redaktor Przemysław Babiarz. Odwołując się do głównego tematu spotkania, opowiedział o tym, jak łączy w swoim życiu pracę w mediach oraz życie religijne, które zwykle nawzajem się wykluczają. Redaktor chętnie odpowiadał również na pytania przygotowane przez uczniów.

Po zakończeniu świadectwa wszyscy zebrani wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie udali się do kościoła na uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej. Punktem kulminacyjnym forum była wspólna Eucharystia, celebrowana przez Metropolitę Częstochowskiego Księdza Arcybiskupa Wacława Depo. Na koniec Mszy świętej uczniowie złożyli Akt Zawierzenia Młodzieży Matce Boskiej przed Cudownym Obrazem. Po zakończonej Eucharystii wiele osób zostało w kościele, by złożyć intencję i modlić się za wstawiennictwem Częstochowskiej Pani.

XIII Forum Młodzieży zakończyło się przy pomniku bł. Jana Pawła II, gdzie Ksiądz Arcybiskup udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Forum było dla młodzieży dobrą okazją do rozmyślania nad swoją wiarą – nad tym jak można ją pogłębić i jak kierować się nią w życiu. Uczestnicy spotkania wyjeżdżali z Częstochowy z żalem, że opuszczają Matkę Boską Częstochowską i z nadzieją, że uda im się tu wrócić za rok.

Przygotowała Aleksandra Dybowska

Brak komentarzy do “XIII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich w Częstochowie”

Belfer Roku 2013

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Przyjaciele! Zauważyłem, że p. Marek Sikorski, nasz nauczyciel został zgłoszony do konkursu "Belfra Roku 2013". Popieram...