09 Paź 2013

Dyskusyjny Klub Filmowy – Start!

Co zrobić aby film na stałe zagościł w naszej szkole? W jaki sposób dać uczniom miejsce i czas na wspólne projekcje filmów oraz dyskusję o nich? Otwieramy w Collegium Salesianum Dyskusyjny Klub Filmowy.

Z mojej inicjatywy – Waldemara Zajączkowskiego – we współpracy z panią Iwoną Krzemińską, panem Piotrem Mazurkiewiczem oraz panem Wojciechem Bartoszkiem, w dniu 20 września b.r. odbyło się spotkanie organizacyjne tworzącego się Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Na powyższe spotkanie, oprócz wymienionych nauczycieli, przybyli zainteresowani uczniowie – licealiści, którzy pozytywnie odpowiedzieli na wcześniejsze zaproszenia.

W ramach spotkania wspólnie przedstawiono koncepcję działania DKF-u w naszej szkole, omówiono różne pomysły, obszar wybieranego repertuaru filmowego oraz oczekiwania kierowane ze strony uczniów.

Ustaliliśmy, iż spotkania DKF-u odbywać się będą raz w miesiącu w 3 czwartek miesiąca i rozpoczną się o godz. 17.00 w sali 115.

Zasadniczo każde spotkanie DKF-u będzie odbywało się według poniższego porządku:

1. Krótkie wprowadzenie do przygotowanego seansu filmowego
  2. Wspólne oglądanie wcześniej wybranego filmu
  3. Dyskusja na dany temat

Zaczynamy już 17 października o godz. 17.00 w sali 115!

Oto program pierwszego spotkania!

Film: „Nietykalni” (Intouchables) 2011

1. Wprowadzenie do tematyki filmu i jego realizacji
  2. Wspólny seans filmowy + wywiad z Abdelem Sellou – pierwowzorem postaci głównego bohatera
  3. Dyskusja: Kto się boi Nietykalnych?

Powołanie Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego jest częścią realizowanego w Collegium Salesianum w roku szkolnym 2013/2014 projektu Filmoteka Szkolna. Akcja! realizowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Także w ramach tego samego projektu Filmoteka Szkolna. Akcja! uczniowie klas gimnazjalnych w ramach zajęć pozalekcyjnych rozpoczęli realizować swoje pomysły na film a takżę wezmą udział w specjalnym kursie internetowym uczącym podstaw pracy ze scenariuszem i planem filmowym.

Projekt edukacji filmowej w Collegium Salesianum rozpocząłem osobiście i wraz z innymi nauczycielami będziemy go promowali. Zapraszamy także pozostałych nauczycieli i uczniów naszego liceum do rozwoju edukacji filmowej i medialnej!

Inicjator projektu: Waldemar Zajączkowski

Brak komentarzy do “Dyskusyjny Klub Filmowy – Start!”

Czuwajmy z Maryją!

W najbliższy piątek 11 października serdecznie zapraszamy na czuwanie różańcowe z Maryją Wspomożycielką!