01 Mar 2015

Wspomnienie Żołnierzy Wyklętych w Collegium Salesianum

Dzień po oficjalnych obchodach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych także w Collegium Salesianum w Bydgoszczy pamiętaliśmy o uczestnikach antykomunistycznego powstania w Polsce w latach 1944-63.
Uczniowie LOTS w historycznych mundurach zaciągnęli symboliczną wartę przed okolicznościową ekspozycją poświęconą Niezłomnym.

Uczniowie klasy I delta GTS mieli lekcję poświęconą Danucie Siedzikównie „Ince” – wychowance salezjańskiej z Różanegostoku na Podlasiu, zamordowanej przez komunistów w sierpniu 1946 r. W chwili śmierci miała zaledwie 17 lat! Dopiero w tym roku udało się w Gdańsku zidentyfikować jej doczesne szczątki.

Klasa II LOTS na zajęciach uzupełniających oglądnęła sztukę teatralną pt. „Tajny współpracownik” w reż. K. Langa. Bohaterem spektaklu jest Czesław Białowąs – poczytny w PRL-u poeta, który – jak okazało się po otwarciu archiwów IPN – miał na sumieniu życie wielu zadenuncjowanych bohaterów Niezłomnych.

Z kolei rozszerzenie historii klasy I LOTS zapoznało się z dokumentalnym filmem pt. „Żołnierze wyklęci” w reż. Wincentego Ronisza, po nim nastąpiła ciekawa dyskusja.

Żołnierze wyklęci – cześć ich pamięci!

W. Jóźwiak

Obóz narciarsko – snowboardowy w Suchem

” …jest czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i...