Zorganizowany wypoczynek dla młodzieży
16 Kwi 2014

Wyjazd do obserwatorium astronomicznego w Piwnicach pod Toruniem

W środę 16 kwietnia odbyła się wycieczka do obserwatorium w Piwnicach pod Toruniem, w której brały udział klasy pierwsza alfa i gamma gimnazjum oraz uczestnicy modułu astronomicznego.

Z Bydgoszczy wyjechaliśmy około godziny 9.45. Po 45 minutach jazdy byliśmy już w parku otaczającym centrum astronomii umieszczone w zabytkowym XIX-wiecznym dworze. Na miejscu zaprezentowano nam teleskopy optyczne badające widmo gwiazd oraz radioteleskopy, które odbierają sygnały radiowe dochodzące do nas z Wszechświata.

Pierwszy teleskop, który zobaczyliśmy (astrograf Drapera) nie jest obecnie wykorzystywany i posiada bardziej wartość muzealną niż użytkową. Sprowadzony został do Piwnic z Harvard College Observatory w 1947 roku. Przy jego prezentacji przewodnik przypomniał nam o odkryciu Kopernika, co było pretekstem do zadania kilku pytań filozoficznych.

Zobaczyliśmy również urządzenie, które pokazało nam projekcję Słońca. Nie musieliśmy zakładać okularów, gdyż obraz został ukazany na ekranie.

Później poszliśmy obejrzeć radioteleskopy. Przewodnik poprosił nas o wyłączenie telefonów. Było to konieczne, żeby nie zakłócić pracy radioteleskopu. Dowiedzieliśmy się, że człowiek stojący na Księżycu z włączonym telefonem komórkowym mógłby być “najjaśniejszym” obiektem obserwowanym przez radioteleskop. Po bardzo interesującym wykładzie na temat fal elektromagnetycznych zrobiliśmy sobie zdjęcie przy radioteleskopie RT4.

Inny teleskop, który mieliśmy okazję zobaczyć, to teleskop Schmidta-Cassegraina. Jest on teleskopem badającym widmo gwiazd. Współcześnie w ten właśnie sposób bada się gwiazdy – za pomocą widma możemy ustalić ich skład chemiczny.

Bardzo ciekawą rzeczą, którą jeszcze mogliśmy obejrzeć w Piwnicach był miniaturowy liniowy model Układu Słonecznego, który został zrobiony z zachowaniem naturalnych proporcji.

Do Bydgoszczy wróciliśmy około godziny 14.00. Dzięki temu interesującemu wyjazdowi dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat Wszechświata oraz poznaliśmy kilka zadziwiających ciekawostek związanych z Układem Słonecznym, rodzajami fal, gwiazd, galaktyk oraz teleskopów.

Opracowała:
Sara Łupkowska, kl. I gamma

Galeria zdjęć

Skomentuj

  • RSS
  • Facebook
  • Picasa
  • YouTube
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sukces literacki Ignacego Grześkowiaka z klasy 3 gamma

Ignacy Grześkowiak został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „17 gram miłości”, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Ziemia …”.

Zamknij