10 Kwi 2012

21 Finał Ogólnopolski Odysei Umysłu!

Spełniło się marzenie Julki, Viktorii, Niny, Kamila, Marty i Ani, czyli grupy Odyseuszy z naszej szkoły. W dniach 31.03-1.04 wzięliśmy odział w 21. Finale Ogólnopolskim Odysei Umysłu.

Wyruszyliśmy w sobotę wczesnym rankiem razem z naszymi znajomymi z SP nr 14, ZSO nr 1 i oczywiście panią Agnieszką Sobieraj – naszym trenerem i dobrym duchem drużyny. Przed południem czekał nas „spontan”, czyli nieznane nam wcześniej zadanie oceniane przez specjalną komisję, z którym, jak się okazało, poradziliśmy sobie zaskakująco dobrze. Obejrzeliśmy też w Filharmonii Bałtyckiej występy naszych „kumpelskich drużyn” – OTP Damb z Gdańska i Zespołu Szkół FILOMATA z Gliwic. Plan dnia był bardzo napięty i zaraz po obiedzie udaliśmy się na chwilę do hostelu, a potem ruszyliśmy do stoczni na imprezę integracyjną, gdzie bawiliśmy się z innymi finalistami. Późnym wieczorem zabraliśmy się za przygotowania do występu – dokańczanie i naprawianie dekoracji. To był trudny moment, bo byliśmy bardzo zmęczeni, ale nasi koledzy z „jedynki”, z którymi dzieliliśmy pokoje, nie pozwalali, aby uśmiech zszedł z naszych twarzy.

W niedzielę już o 7.00 rano uczestniczyliśmy w Mszy świętej, a po szybkim śniadaniu od razu ruszyliśmy do Filharmonii, by przygotować się do przedstawienia. Napięcie narastało, ale otuchy dodali nam nasi „kumple” z Gliwic, którzy podarowali nam na szczęście kolorowe balony. Stojąc już na scenie zobaczyliśmy widownię pełną naszych roześmianych odysejowych kolegów i trzymającą kciuki panią Agnieszkę, więc daliśmy z siebie sto procent i wszystko się udało. Po występie sędziowie postawili nas w krzyżowym ogniu pytań, które miały na celu sprawdzenie, czy na pewno nikt nam nie pomagał w przygotowaniu spektaklu. Później już tylko nastała radość, że stres mamy za sobą, więc poszliśmy obejrzeć inne występy. Po południu spotkaliśmy się z FILOMATĄ na starówce, żeby trochę bliżej się poznać. O 18.00 wszyscy finaliści zebrali się na sali koncertowej na pełnej atrakcji gali.

Wiedzieliśmy, że jako debiutanci nie możemy porównywać swoich wyników z drużynami, które występowały już parokrotnie. Kibicowaliśmy więc podstawówce i towarzyszom z „jedynki”, którzy próbowali swoich sił po raz trzeci i ostatni. Bydgoszczanie odnieśli sukces! Drużyny z SP nr 14 i ZSO nr 1 zajęły pierwsze miejsca i pojadą do Stanów Zjednoczonych na światowe finały. Mimo późnej pory w drodze powrotnej cały autokar ogarnęła radość i wspólne szaleństwo.

Czujemy się trochę nieswojo z myślą, że skończyły się nasze czwartkowe spotkania, podczas których mieliśmy swoją namiastkę Odysei. Już teraz jednak planujemy ostro zabrać się do twórczej pracy w listopadzie, żeby podbić serca sędziów na przyszłorocznych eliminacjach. Zachęcamy was wszystkich do dołączenia do nas, albo stworzenia własnej drużyny. Radość, która płynie z Odysei jest nie do opisania, tym większa, im większy zapał i trud.

Na koniec chcemy z całego serca podziękować pani Agnieszce Sobieraj. Jej ogromny wysiłek i zaangażowanie sprawiły, że z nieznanych sobie dotąd ludzi staliśmy się sobie bardzo bliscy. Oczekując przyjścia na świat synka powinna unikać wysiłku, a mimo to wspierała nas do ostatniego dnia naszej przygody. Niech żyje nasz trener! :)

Ania Laska

Brak komentarzy do “21 Finał Ogólnopolski Odysei Umysłu!”

XI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Państwach Unii Europejskiej

30 marca, w Zespole Szkół Ekonomicznych odbył się konkurs wiedzy o Finlandii - kraju Muminków i Janne Ahonena.