14 Paź 2010

Konkurs o UE i Bruksela

Licealiści biorą udział w konkursie o Unii Europejskiej i wyjeżdżają do Brukseli.

Zaledwie rozległ się pierwszy dzwonek roku szkolnego 2010/2011, przed uczniami Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy pojawiła się niezwykle atrakcyjna perspektywa. Pod patronatem eurodeputowanego reprezentującego nasz region Ryszarda Czarneckiego został zorganizowany 15 września 2010 r. konkurs na temat Unii Europejskiej, a dla zwycięzców przygotowano wspaniałą nagrodę – bezpłatną wycieczkę do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

W rywalizacji wzięło udział 15 uczniów wszystkich klas licealnych, którzy wykazali się bardzo rozległą wiedzą na temat historii integracji europejskiej i unijnych instytucji.

Najwyższy wynik uzyskali dwaj uczniowie klasy III B: Piotr Teodorowski i Kamil Zyglewski, ale do wyjazdu zakwalifikowało się aż 11 osób (ostatecznie z szansy skorzystało 9).

Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali ciekawe nagrody książkowe wręczone przez p. Łukasza Schreibera – kierownika biura eurodeputowanego w Bydgoszczy.

Wycieczka rozpoczęła się 10 października 2010 r. i trwała 4 dni. Uczestnicy pod opieką organizatora konkursu p. Tomasza Drożyńskiego oraz p. Wojciecha Bartoszka mieli okazję poznać Brukselę, m. in. podziwiali gotycką katedrę i inne zabytkowe świątynie, operę, pałac królewski, a przede wszystkim wspaniale zachowaną miejską starówkę.

Drugi dzień poświęcony był na zwiedzanie siedziby Parlamentu Europejskiego, której wielkość i rozmach zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Po gmachu oprowadził grupę p. Czarnecki, który zaprosił nas także na obiad w parlamentarnej restauracji. Każdy uczestnik otrzymał również materiały informacyjne o Unii Europejskiej i kilka pamiątkowych drobiazgów.

Pomimo bardzo długiej i nużącej podróży autokarem wszyscy wrócili do kraju pełni wrażeń, nowych doświadczeń i wspomnień. Miejmy nadzieję, że zdobyta w Brukseli wiedza zaprocentuje licealistom na następnej maturze z wiedzy o społeczeństwie.

Opracował: Tomasz Drożyński

zobacz galerię zdjęć

Brak komentarzy do “Konkurs o UE i Bruksela”

Dzień Edukacji Narodowej na wesoło